Ҳикоя

Президентҳо ва роҳбарони Бразилия

Президентҳо ва роҳбарони Бразилия


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Дар зер рӯйхати президентҳои Ҷумҳурии Федеративии Бразилия оварда шудааст, ки дар он ҳамаи одамоне оварда шудаанд, ки роҳбарии ҳукумат ва давлатро дар таърихи кишвар ҷой додаанд.

Соли

Президентҳои ҷумҳурӣ

15/11/1889
25/02/1891

Маршал Деодоро да Фонсека
(Ҳукумати муваққатӣ)

25/02/1891
23/11/1891

Маршал Деодоро да Фонсека
(Конгресси Муассисон интихоб карда шуд; Истеъфо кард)

23/11/1891
15/11/1894

Маршал Флориано Peixoto
(Ноиби президент; вазифаи таъиншуда)

15/11/1894
15/11/1898

Пруденте де Мораес
(Президент бо овоздиҳии мустақим интихоб шуд)

15/11/1898
15/11/1902

Майдонҳои фурӯш
(Президент бо овоздиҳии мустақим интихоб шуд)

15/11/1902
15/11/1906

Родригес Алвес
(Президент бо овоздиҳии мустақим интихоб шуд)

15/11/1906
14/06/1909

Afonso Pena
(Бо овоздиҳии мустақим президент интихоб шуд; дар вазифа вафот кард)

14/06/1909
15/11/1910

Порчаи Нил
(Ноиби президент президентро ба дӯш гирифт)

15/11/1910
15/11/1914

Маршал Ҳермес да Фонсека
(Президент бо овоздиҳии мустақим интихоб шуд)

15/11/1914
15/11/1918

Wenceslas Brás
(Президент бо овоздиҳии мустақим интихоб шуд)

1918

Родригес Алвес
(бидуни қабул кардани президент вафот кард)

15/11/1918
28/07/1919

Делф Морейра
(Ноиби президент ба кор даромад)

28/07/1919
15/11/1922

Эпитасио Пессоа
(Президент бо овоздиҳии мустақим интихоб шуд)

15/11/1922
15/11/1926

Артур Бернардес
(Президент бо овоздиҳии мустақим интихоб шуд)

15/11/1926
24/10/1930

Вашингтон Луис
(Президент бо овоздиҳии мустақим интихоб карда шуд; бо инқилоби 30 хориҷ карда шуд)

1930

Хулио Престес

24/10/1930
03/11/1930

Юҳанно аз Худо Менна Баррето
(Шӯрои муваққатӣ)

24/10/1930
03/11/1930

Хосе Ишаъё аз Noronha
(Шӯрои муваққатӣ)

24/10/1930
03/11/1930

Августо Тассо Фрагосо
(Шӯрои муваққатӣ)

03/11/1930
20/07/1934

Гетулио Варгас
(Ҳукумати муваққатӣ)

20/07/1934
10/11/1937

Гетулио Варгас
(Аз ҷониби Маҷлиси Муассисон интихоб шуд)

10/11/1937
29/10/1945

Гетулио Варгас
(Сардори Эстадо Ново; аз кор озод карда шуд)

29/10/1945
31/01/1946

Хосе Линхарес
(Вазир президентро ба дӯш гирифт)

31/01/1946
31/01/1951

Eurico Gaspar Дутра
(Бо овоздиҳии мустақим интихоб карда шуд)

31/01/1951
24/08/1954

Гетулио Варгас
(Бо овоздиҳии мустақим интихоб карда шуд; худкушӣ кард)

24/08/1954
08/11/1955

Писари қаҳва
(Ноиби президент ба кор шурӯъ кард, дар соли 1955 пешгирӣ карда шуд)

08/11/1955
11/11/1955

Карлос Луз
(Раиси Палатаи вакилон ба кор шурӯъ кард)

11/11/1955
31/01/1956

Неру де Оливейра Рамос
(Ноиби президенти сенат раисиро таъин мекунад)

31/01/1956
31/01/1961

Юшелино Кубицчек
(Бо овоздиҳии мустақим интихоб карда шуд)

31/01/1961
25/08/1961

Чаҳорчӯбаҳо Jani
(Баъд аз 8 моҳ истеъфо интихоб шуд)

25/08/1961
08/09/1961

Пасчоал Раниери Маззилли
(Раиси Палатаи вакилон муваққатан ба кор гирифта шуд)

08/09/1961
24/01/1963

Ҷоао Гуларт
(Ноиби президент ба кор даромад. Парлумон қабул шуд)

24/01/1963
01/04/1964

Пасчоал Раниери Маззилли
(Раиси Палатаи вакилон ба кор шурӯъ кард)

15/04/1964
15/03/1967

Кастелло Бранко
(Конгресси миллӣ интихоб шудааст)

15/03/1967
31/08/1969

Коста е Силва
(Ғайримустақим интихоб карда шуд; дар мақом бемор шуд)

31/08/1969
30/10/1969

Аурелио Лра
(Шӯрои ҳарбӣ муваққатан тахмин карда мешавад)

31/08/1969
30/10/1969

Августо Радамакер
(Шӯрои ҳарбӣ муваққатан тахмин карда мешавад)

31/08/1969
30/10/1969

Марсио Мело
(Шӯрои ҳарбӣ муваққатан тахмин карда мешавад)

30/10/1969
15/03/1974

Emílio Garrastazu Médice
(Ғайримустақим интихобшуда)

15/03/1974
15/03/1979

Эрнесто Гейзел
(Ғайримустақим интихобшуда)

15/03/1979
15/03/1985

Яҳёи Таъмиддиҳанда аз Фигейредо
(Ғайримустақим интихобшуда)

1985

Танкредо Невес
(Ғайримустақим интихоб шуд; дар арафаи савгандёдкунӣ вафот кард)

15/03/1985
15/03/1990

Хосе Сарни
(Ноиби президент ба кор даромад)

15/03/1990
02/10/1992

Фернандо Коллор де Мелло
(Бо овоздиҳии мустақим интихоб шуд; импичментро дучор шуд)

02/10/1992
01/01/1995

Итамар Франко
(Ноиби президент ба кор даромад)

01/01/1995
01/01/2003

Фернандо Анрике Кардосо
(Бо овоздиҳии мустақим интихоб карда шуд)

01/01/2003
01/01/2011

Луис Инасио Лула да Силва
(Бо овоздиҳии мустақим интихоб карда шуд)

01/01/2011
31/08/2016

Дилма Вана Русеф
(Бо овоздиҳии мустақим интихоб карда шуд)

31/08/2016
01/01/2019

Мишел Темер
(Ноиби президент, пас аз имтиҳони соҳа, Дилма Руссеффро ба кор гирифт)

01/01/2019

Ҷайр Болсонаро
(Бо овоздиҳии мустақим интихоб карда шуд)